INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dawid Braun  

 
 
1664-04-13 - 1737-05-05
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Braun Dawid (1664–1737), historyk, bibljograf, numizmatyk narodowości niemieckiej, protestant. Ur. 13 IV we wsi Kraplewo w pow. ostródzkim w Prusiech Wschodnich, studja uniwersyteckie odbywał podobno w Albertinie w Królewcu (brak inskrypcji w albumie ) i Frankfurcie nad Odrą (inskrypcja 10 IX 1707 dotyczy zapewne innego członka rodziny). Przebywał od r. 1685 w Norwegji jako wychowawca syna gen. Wedla. Po odbyciu podróży po Niemczech przybył do Warszawy w r. 1687. Został mianowany komisarzem wojennym artylerji kor. i wybrany burmistrzem malborskim. Na rozkaz Augusta II był obecny w Kamieńcu Podolskim przy zawieraniu pokoju, a następnie odprowadził artylerję kor. do Prus. Zjednawszy sobie względy króla, otrzymał na własność wioskę Herrnhagen pod Malborgiem. Podczas wojny szwedzkiej nieprzyjaciel w r. 1704 zabrał artylerję kor., a B. udał się z rodziną do Gdańska, wziął uwolnienie ze służby i wyjechał do Berlina, gdzie wstąpił do służby brandenburskiej. Mianowany w r. 1706 konsyljarzem nadwornym i intendentem zastawionego przez Polskę terytorjum elbląskiego. Na tem stanowisku pozostawał do r. 1720, poczem jako osoba prywatna zamieszkał we wsi Świnie Oko (Eichwalde) pod Elblągiem, gromadząc bibljotekę historyczną i oddając się pracy naukowej.

Drukował kilka utworów religijnych, ale trwalszą wartość posiadają jego dzieła treści historycznej, odnoszące się do dziejów Polski i Prus Królewskich. Pierwszą jego pracą z r. 1719 tego rodzaju, pozostałą w rękopisach (w Archiwum Miejskiem w Elblągu, Bibl. miejsk. w Gdańsku) był zbiór: De privilegiis Prussiae cardinalibus eorumque usu moderno. Item de episcopatibus, saecularisatione, regibus antiquis, succino, gemmis et metallis Prussiae animadversiones. W r. 1722 wydał historję numizmatyki polskiej: Ausführlich historischer Bericht vom pohlnisch – und preussischen Münz-Wesen. (Elbing), z uzupełnieniami i poprawkami, wydanemi w czasopiśmie królewieckiem »Erleutertes Preussen« t. II (1725), oraz dodatkiem: Anfang, ogłoszonym w r. 1726. B. jest chronologicznie pierwszym badaczem numizmatyki polskiej, a dzieło jego, opracowane na podstawie dobrze i szeroko wykorzystanych źródeł, do dziś dnia posiada jeszcze wartość. Wzmiankuje w niej również teorję monetarną Kopernika. W ogłoszonej w tymże roku książce z zakresu prawa publicznego polskiego: De jurium regnandi fundamentalium in Regno Poloniae ratione et praxi moderna. (Coloniae 1722) B. jest wczesnym badaczem parlamentaryzmu polskiego; zestawił też katalog chronologiczny sejmów. Dalsze rozprawy w tem dziele B. poświęcił elekcjom królów polskich, regaljom i t. d. Braun ogłosił również głośne swego czasu dzieło De scriptorum Poloniae et Prussiae historicorum, politicorum et j(uris) c(onsul)torum typis impressorum ac manuscriptorum in Bibliotheca Brauniana collectorum …catalogus et iudicium (Coloniae 1723; są egzemplarze z odmienioną kartą tytułową: Catalogus Bibliothecae Braunianae). Jest to umiejętnie opracowana bibljografja rozumowana, której celem była ocena dzieł, odnoszących się do dziejów Polski i Prus Królewskich, aby dać badaczom i młodzieży wskazówki, czego należy szukać w danej książce, a czego unikać. Surowy i jednostronny sąd B-a spotykał się ze sprzeciwem bibljografów XVIII w.: Janockiego i J. A. Załuskiego, który nazwał go oszczercą. Umarł 5 V 1737. Księgozbiór B-a znajduje się dziś w Sächsische Landesbibliothek w Dreźnie. Charakterystyka jego działalności badawczej domaga się nowego szczegółowego ujęcia i opracowania.

 

Preussische Lieferung (red. M. Hanow), Leipzig 1755, I 637–41 (bio- bibljografja); N(owakowski) E. art. w Enc. Org.; Br(ykner) W(acław) art. w W. Enc. Il. (najlepszy); Toeppen, Die Elbinger Geschichtsschreiber und Geschichtsforscher w Zeitschr. d. Westpreuss. Geschichtsver. Danzig 1893, z. 32, s. 104–6; Załuski J. A., Bibljoteka historyków, prawn. i polityków polskich, Kr. 1839; Bibl. pism. u Estr., XVII 323–5. Rękopisy w Stadtarchiv i Stadtbibliothek w Elblągu, Stadtbibliothek w Gdańsku. Rkp. anonima toruńczyka: Anmerckungen über einige Stellen des… D. Braun An. 1722 ausgegebenen Berichts vom Pohlnischen u Preussischen Müntzwesen, w Książnicy miejsk. im. Kopernika w Toruniu.

Zygmunt Mocarski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.